A játékok potenciális veszélyei és a gyermekek biztonsága
Évente több ezer gyermek sérül meg játékokkal játszva. Szerencsére a legtöbb sérülés megelőzhető, ha a játékok vásárlásakor és használatakor betartjuk az alapvető biztonsági tanácsokat.
A Fogyasztói Termékbiztonsági Bizottság és más szervezetek magas szintű szabványokat tartanak fenn a játékok gyártására és használatára vonatkozóan. A játékokat akkor is visszahívják, ha azok fulladás-, tűz- vagy ólomveszélyt jelentenek.
A biztonságos és egészséges játékok elengedhetetlenek a gyermek fejlődéséhez és jólétéhez, és a szülőknek be kell tartaniuk a biztonsági irányelveket, hogy a gyermekeik által használt játékok biztonságosak legyenek.
A játékok különféle anyagokból készülnek, többek között fából, fémből, műanyagból és szövetből. Ezen anyagok közül néhány károsabb, mint mások. Például az éles szélű játékok nem biztonságosak, mert elvághatják vagy letöredezhetnek.
A helytelenül összerakott játékok eltörhetnek és apró darabokat alkothatnak, amelyek fulladásveszélyesek lehetnek. Ezenkívül a törött játékokból csavarok, szilánkok és csipkézett élek kerülhetnek elő.
Kerülje a lövedékeket, kilövő játékokat, amelyek szem- vagy fülsérülést okozhatnak. A nyilak és a darts különösen veszélyesek, mivel éles hegyükkel a gyermekek szemét, orrát vagy torkát is megsebezhetik.
Ne vásároljon hosszú zsinórokkal, zsinórokkal vagy szalagokkal ellátott játékokat. Ezek a nyak köré tekeredhetnek és fojtogatást okozhatnak, különösen csecsemőknél és kisgyermekeknél.
Keresse a játékok csomagolásán a figyelmeztető címkéket, amelyek elmagyarázzák az apró alkatrészek méretét és alakját. A játékdobozokon található életkori ajánlások fontosak a játékok megfelelő életkorának meghatározásához.
Az elemeket használó játékoknak biztonságos, csavarokkal ellátott elemtartóval kell rendelkezniük, hogy a gyerekek ne tudják eltávolítani az elemeket. Az elemek komoly fulladás-, fulladás- és kémiai égésveszélyt jelenthetnek, ezért tartsa őket elérhetetlen helyen.
A lovaglójátékokat hámmal vagy hevederrel kell ellátni, hogy a gyermek biztonságosan lovagolhasson. Néhány lovasjáték alkalmas nagyobb gyermekek számára, de a legtöbbjük felügyeletet igényel, és nem alkalmas nagyon kicsi gyermekek számára.
Ha egy játék nyikorgót vagy más zajkeltő elemet tartalmaz, győződjön meg róla, hogy ezek nem elég hangosak ahhoz, hogy megijesszék a gyermeket. Egyes szorítójátékok lenyelhetők, vagy a gyermek légcsövébe, fülébe vagy orrlyukába kerülhetnek.
Ne vásároljon lepergő festékkel ellátott fából készült játékokat vagy régebbi játékokat, amelyek ólomalapú festéket tartalmazhatnak. Ezek a tárgyak mérgező ólomtartalommal rendelkeznek, és mérgezőek lehetnek a gyermek számára.
A plüssállatok, babák és más plüssállatok fulladásveszélyesek, ha nem jól vannak kialakítva. Egyes babákat és plüssállatokat tűkkel vagy kapcsokkal szerelnek össze, amelyek átszúrhatják a gyermek bőrét.
A Fogyasztói Termékbiztonsági Bizottság azon dolgozik, hogy megvédje a gyermekeket a veszélyektől, és visszahívja a termékeket, ha azok nem biztonságosnak bizonyulnak. A hivatal azt is javasolhatja, hogy forduljon gyermeke orvosához vizsgálat céljából, ha egy játék fulladással, tűzzel vagy ólommal kapcsolatos problémát okoz.
A játékokat ellenőrizni kell, és ha sérültek, azonnal megjavítani vagy kidobni. A bántalmazott játékok is veszélyessé válhatnak, és soha ne hagyjon felügyelet nélkül játékot gyermekével.