Hormonkiegyensúlyozó tippek

A nők egész életét meghatározzák a hormonok, pontosabban azok működése. A hormonok játéka már a pubertással elkezdődik, majd a hormonok hatnak ránk a terhesség alatt, a szülés után, aztán a menopauza szakaszához közeledve is a hormonok határozzák meg, ha nem is az életünket, a hangulatunkat és az egészségünket mindenképpen. A két női nemi hormon, az ösztrogén és a progeszteron sok mindenre hatással van. Amennyiben ezek relatíve egyensúlyban vannak, úgy nem kell tartanunk attól, hogy a menopauza kellemetlen tünetei megjelennek. Azonban, ennek a két hormonnak az egyensúlya fel is borulhat, így nem meglepő, ha számos tünettel kell szembenéznünk, illetve a hormonok egyensúlyának felborulása, sok betegség okozója is lehet.
Hormonkiegyensúlyozó tippek

A hormonokról

A hormontermelés többek között az endokrin rendszer feladata. A hormonokat a test kémiai hírvivőinek is nevezik. Hormonokra szükségünk van, és ha a hormonháztartás működése zavart szenved, úgy sok problémával, egészségügyi gonddal kell szembenéznünk. A hormonok szabályozzák a menstruációs ciklust, hiszen a petefészek és a here termeli az ösztrogént, a progeszteront és a tesztoszteront is.

A pajzsmirigy, a pajzsmirigyhormonokat termeli. Ennek a hormonnak kiemelkedő szerepe van az anyagcsere működésében. A mellékvese feladata az adrenalin termelése, míg a kortizol, a megfelelő stresszválasz kialakításáért felelős.

Az agyunk is termel hormont. Ennek a neve melatonin. A melatoninnak a megfelelő alvási minták kialakításában van kiemelkedő szerepe. A hasnyálmirigy az inzulintermelésért felelős, és a vércukorszint szabályozás is a kiemelkedő feladata.

Az agyunk más hormonokat is termel, ilyen például a szerotononin nevű hormon. Ez a hormon határozza meg a hangulatunkat. Amennyiben a szervezetünk nem termel elég szerotonint, úgy a depresszióval kell szembenéznünk.

Amikor a hormonháztartás nem működik megfelelően, akkor rengeteg testi és lelki tünettel kell számolnunk. Többek között ezek a következők: menstruációs ciklus zavarai, depresszió, anyagcsere problémák, fáradtság, fogyás, hízás, pajzsmirigy betegségek, nőgyógyászati betegségek, alvási gondok.

Mit tehetünk?

Mi is sokat tehetünk annak érdekében, hogy a hormonjaink megfelelően működjenek. A napi 7-8 óra alvás nagyon lényeges, hiszen az alvás, vagy annak hiánya, sok hormon működésére van hatással. Ez a kortizol, az inzulin, a leptin és a ghrelin.

A rendszeres testmozgás is elengedhetetlen, hiszen csökkenti a kortizol és az inzulinszintet, és az inzulinérzékenységet növeli.

A természetes módszereket is kipróbálhatjuk. Például a pajzsmirigy működését a szelén és a cink támogatja meg. A kortizolszintet csökkenthetjük édesgyökérrel és magnéziummal.

Kapcsolódó cikkek

Miért olyan lényeges szűrővizsgálatokra járni?

Miért olyan lényeges szűrővizsgálatokra járni?

Bizonyos értelemben, a szűrővizsgálat, életet menthet. Az időben diagnosztizált betegségek ugyanis nagy százalékban gyógyíthatók. Azonban ehhez rendszeresen kell szűrővizsgálatokra járni, amelyet ma még sokan elhanyagolnak. Miért olyan fontos szűrővizsgál

A kertészkedés pozitívan hat - Most már 6 okod is lesz arra, hogy kertészkedj! – a testre és a lélekre egyaránt.

Most már 6 okod is lesz arra, hogy kertészkedj!

A rendszeres kertészkedés nem csak testileg hat az egészségünkre, de a lelkünk is rendben lesz, amennyiben rendszeres kint tevékenykedünk a kertünkben. Mutatunk hat okot, hogy miért is kertészkedj.

A menopauza egy eddig ismeretlen tünete

A menopauza egy eddig ismeretlen tünete

A menopauza sok kellemetlen tünettel járhat együtt. Ezek közül most ismertetünk még egyet, amelyről lehet, hogy eddig nem hallottál.